TEXTILNÍ PŘÍZE

Textilní příze nebo tzv. špagáty jsou vyrobeny z recyklovaného materiálu - jsou to odřezky z textilních materiálů namotané na klubka s návinem cca 100 - 150m (záleží na daném výrobci a materiálu). Z těchto přízí se háčkuje nebo plete ve formátu XXL. Používá se obvykle háček nebo jehlice o velikosti 10 - 12mm.

Dají se z nich vyrobit košíčky, koberečky, kabelky, pufy.

Tloušťka příze v klubíčku se může lišit, mohou mít roztřepené okraje a mohou se v nich objevit drobné dírky (od jehel při rozvěšení příze). Toto není vada, kvůli které by bylo možné přízi reklamovat, ale přirozená vlastnost těchto přízí.

Vždy je nutné nakoupit dostatečné množství příze, při dalším nákupu se může odstín lišit. Příze jsou barveny po menších množstvích a odstín nebo síla se už nemusí opakovat. Nejedná se o klasickou výrobu jako u přízí na pletení a háčkování.

Přibližná spotřeba:
z jednoho klubka se uháčkuje větší košíček nebo 3 menší, 1 taška


spotřeba na kobereček - záleží na velikosti a barevné kombinaci, kterou zvolíte, ale minimálně 3 klubka


háčkovaný puf 3 klubka
pletený puf 1 - 2 klubka (záleží na návinu a síle použitých jehlic)

 

návody na základní košíčky a tašky najdete na youtube.com

hodně inspirace s návody najdete na tomto blogu http://helenacc.blogspot.cz/

nebo na stránkách Bobbiny 

 

Novinkou jsou Bobbiny špagáty. Jejich vyití a spotřeba je podobná jako u špagátů. Bobbiny špagáty jsou kulaté barevné šňůry - barevná část je vyrobená z bavlny a vnitřní část je polyester. Jsou pevné a odolné. Jejich výhodou je, že narozdíl od špagátů, je zaručeno, že jsou stejně silné po celé délce.

PONOŽKY A PONOŽKOVÉ PŘÍZE

Dotazy z čeho plést ponožky se množí hlavně před nástupem zimy a tak mě to inspirovalo, napsat na toto téma pár informací. Ponožky se da...