PLETENÍ NA RUKOU

Pletení na rukou, na prstech a na hrábích jsou v poslední době velmi oblíbené alternativní techniky pletení, které ocení i ti, kteří jehlicemi ani háčkem nevládnou. Vzhledem k tomu, že jsem v poslední době narazila na několik nových zajímavých přízí a zároveň několik diskusí týkajících se pletení na rukou na hrábích, nechala jsem se inspirovat k napsání toho článku, který by měl sloužil jako inspirace pro Vás, co rádi pletete a tvoříte.

 

Ani jedna z technik alternativního pletení není složitá a jako většina věcí to chce jen trochu cviku.

Na youtube najdete několik video návodů podle, kterého se vše dá naučit. Dovolím si uvést jeden odkazy s návody:

http://www.youtube.com/watch?v=QKgDPouLZ5w

http://www.youtube.com/channel/UCwcFYTK1u2X_y8z8SFbai_A

 

Já osobně jsem nejdřív začala plést na rukách - koupila jsem si žinylkovou přízi DOROTA (návin 10m) - je to příze s očkama a velmi efektní doplněk, nic mi to neříkalo, ale hrozně moc se mi líbila zelinkavá barva a měli poslední klubíčko. Jenže jsem zjistila, že na jehlicích se plést nedá, resp. při pletení na jehlicích je velká spotřeba a tak jsem hledala co s ní. Podařilo se mi sehnat další klubíčko a našla jsem tip na pletení na rukách. A po několika pokusech na kolik ok plést jsem měla hotový nákrčník. Zjistila jsem, že se dělají další krásné barvy, tak jsem je objednala a dělala šály a nákrčníky. Tato příze bohužel už není v současné době v nabídce výrobce.

 

Zajímavé jsou příze od firmy Alize určené hlavně na pletení na rukou, na prstech nebo na silné jehlice. Můžete z nich udělat šálu, nákrčník, ale i třeba silnou vestu.

Příze BIG BANG je vyráběna v několika barevných a jednobarevných odstínech. Z jednoho klubíčka se uplete užší a delší šála, pokud byste chtěli huňatou šálu nebo nákrčník, jsou potřeba 2 klubíčka.

Výrobce připravil i videa s návody na pletení z obou přízí, kde se můžete naučit pletení na rukou.

https://www.youtube.com/watch?v=dXFd_Ac7_PA

https://www.youtube.com/watch?v=3Ezp2uGxx2k

Další variantou je silná dutinková příze Country. Oproti Big bang má větší návin a šála nebo nákrčník bude větší.

A do třetice krásně barevné příze Stil - silnější dutinka v pestrých barvách.

 

Na pletení na rukou se dá použít i silná příze RED HEART VIVID, která se prodává v krásných neonových odstínech. Jednak z ní můžete klasicky plést - doporučené jehlice jsou č. 15, ale pokud použijeme 2 klubka najednou dá se plést i na rukou. Velice zajímavě vypadá i spojení 1 klubíčka černé a k tomu barevnou nebo kombinace zelené a tyrkysové.

Stejně tak jako z Vivid se dá plést například z přízí Dolphin, Doplhin baby - krásně vypadají dvoubarevné kombinace, Lisa big, Combo. Některé z těchto přízí najdete i na mém eshopu.

Novinkou roku 2015 jsou příze Grande a Spaghetti.

Příze Grande je silná příze od firmy Red Heart, má návin 42m na 150g.

Příze Spagetti je oproti Grande slabší, nicméně pro pletení na rukou také vhodná.

Kompletní nabídku přízí na pletení najde na eshopu v sekci Pletení na rukou.

 

Můžete si také udělat vlastní dutinky třeba ze zbytků vlny (dutinkovač si můžete vyrobit nebo se dá koupit), které pak spletete nebo vzít několik klubek vlny, udělat z nich jedno velké a z něj pak plést.

Poslední dobou jsou také oblíbené textilní příze, tzv. špagáty. Viděla jsem z nich také zajímavé úplety včetně šál a nákrčníků. Dají se také použít na pletení na rukou, ale nevýhodou u těchto přízí je váha výsledného výrobku.

https://www.facebook.com/EuTambemCrocheto/photos/pb.364085887006140.-2207520000.1407557481./664952200252839/?type=3&theater

Pořad české televize Polopatě - reportáž začíná na 30min 30sek.

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10658625776-polopate/215562220400025/

PONOŽKY A PONOŽKOVÉ PŘÍZE

Dotazy z čeho plést ponožky se množí hlavně před nástupem zimy a tak mě to inspirovalo, napsat na toto téma pár informací. Ponožky se da...