DRUHY PŘÍZÍ

V současné době je na trhu velké množství přízí a mezi nejčastější dotazy patří z jakého materiálu co dělat. Doufám, že Vám tento článek pomůže se lépe orientovat a vybrat správný druh příze.
Základní dělení přízí je na přírodní a syntetické. U obou dvou druhů jsou celkem složité postupy výroby, které tu ale nebudu rozebírat.
Přírodní materiály jsou bavlna, len, mohér, bambus, vlna
Syntetické materiál jsou akryl, polyamid,mikroakryl
Každý z těchto materiálů má své přednosti a neřesti a každému také vyhovuje něco jiného a velkou roli ve výběru hraje otázka osobního vkusu.

BAVLNĚNÉ PŘÍZE
Bavlna se získává z bavlníku a je to jedna z nejstarších textilních plodin.
Příze z bavlny jsou vhodné na úplety od jara do podzimu, vlákno je spíš chladivé a jsou vhodné jak pro děti tak pro dospělé. Hodně se také používají na výrobu háčkovaných hraček. Speciální úpravou - tzv. merzerizací, kdy se vlákno máčí ve speciálním roztoku, získává příze lesk, pevnost a stálost barev.
Bavlněné příze mívají širokou barevnou škálu, obvykle se prodávají v klubíčkách po 50g a návinu 125m. Výjimkou je bavlněná příze Bella a Bella batik, které jsou oproti klasickým bavlnám jako Camilla, Camila natural, Nela, jemnější, slabší a mají o něco delší návin 180m. Bellu doporučuji i pro miminka, protože je opravdu příjemná. Naopak Bahar, Bahar batik nebo Camilla batit MT jsou prodávané po 100g klubíčkách.
Další skupinu bavlněných přízí tvoří příze na háčkování - rozdíl je zde hlavně v síle a jsou vhodné na slabé háčky 0,6 - 1,75mm. Do této skupiny patří příze Maxi, Moonlight, Miss, Miss batik, Lily, Sněhurka, Violet.

BAMBUSOVÉ PŘÍZE
Jemné bambusové příze jsou vhodné hlavně na letní úplety, čepičky, šátky - bambus má chladivý efekt, je příjemný a lehký a tudíž do letního počasí ideální.
Bambusové příze jsou buď 100% bambusové - Bamboo a Bamboo batik, nebo směsové, kdy podíl bambusu tvoří jen část - Hawai, Tahiti, Duet.
Nevýhodou bambusových přízí je, že mají v hotové pletenině tendenci povolovat a je potřeba s tím počítat jak při výrobě, tak při údržbě (použít menší háček nebo jehlice v závislosti na tom jak kdo utahuje a při praní zbytečně nevytahovat a sušit rozložené). U přízí ze 100% je větší pravděpodobnost, že se vytáhnou, příze, které jsou směsové (Duet, Tahiti, Hawai) jsou zpevněné bavlnou a tudíž jsou pevnější.

SMĚSOVÉ PŘÍZE
Velice oblíbené jsou směsové příze - nejčastěji bavlna/akryl v různém poměru. Přírodní bavlna zaručuje kvalitu a příměs akrylu jemnost a menší nároky na údržbu. Příze Jeans od Yarn art, Jeans od Vlna-hep, Cotton gold a Cotton gold batik si získali velkou oblibu při pletení a háčkování čepic, hraček, jarních a podzimních úpletů nebo dek.

MOHÉROVÉ PŘÍZE
Mohér se získává vyčesáváním z angorských koz, je to tedy přírodní materiál, který se dobře barví a nežmolkuje. Mohérové příze se vyrábějí s různým podílem mohéru - od 25% do 100%, od toho se pak také odvíjí cena. Tyto příze ale nevyhovují každému, obzvlášť lidem s citlivou pokožkou mohou způsobit podráždění nebo tzv. kousat. Ale i přesto patří tyto příze k hodně oblíbeným jak v jednobarevných tak i v batikovaných odstínech. Jsou vhodné na čepice, svetry, šátky. Díky velikému návinu - obvykle 500-550m/100g je malá spotřeba příze (na pletený svetr vel. 38 - 40 stačí 3 klubíčka). Těm, kterým nevyhovuje síla příze, mohu doporučit plést dvojitě.

VLNA
Když se řekne vlna, řada zákaznic se oklepe a představí si kousavé příze, které se kdysi prodávali. Ale doba se změnila a to, že příze obsahuje vlnu často ani na první pohled nepoznáte. Podíl vlny se v přízích pohybuje od 25% - 100% a dělají se v různých tloušťkách, v každém případě jsou hřejivé a vhodné na pletené věci od podzimu až po chladné jaro.
Speciální úpravu mají příze Superwash - je to vlněná příze, která se používá hlavně na ponožky, ale dají se z ní plést i čepice, svetry, šály. Její výhodou je, že neplstnatí a drží tvar a po vyprání v pračce. Je však důležité ji nevystavovat vysokým teplotám při praní.
Vlna Merino pochází z ovcí chovaných původně ve Španělsku. V porovnání s běžnou vlnou je jemnější, prodyštnější, neškrábe  a dobře izoluje.

100% AKRYL
Akrylové příze jsou synteticky vyrobené, mají dobré tepelné vlastnosti, dobře se udržují. Nejsou vhodné na léto, protože se v nich budete potit. Nabídka akrylových přízí je hodně široká v jednobarevných i batikovaných variantách. Určite všichni znáte českou klasiku Lada luxus nebo Batole od Vlnapu, ale na trhu je řada dalších a příjemnějších přízí, některé i s antipilling úpravou, tzn. že nežmolkují - Everyday, Everaday big, Tulip color.
Mezi další oblíbené patří Burkum batik, Joyfull colors, Sekerim bebe batik, Mystery, Baby lux.

100% MIKROAKRYL
Akrylové příze, které mají ještě další úpravu a ve většině případů  lesk. Mezi nejoblíbenější akrylové příze patří Diva, Forever, Nicky (Elian VSV), Mercan, Vals.

Chtěla bych se zmínit ještě o jedné důležité věci a to je jsou barvy a jejich jasnost. Příze z mikroakrylu mají obvykle lesk, barvy jsou proto jasnější a živější a lesk pak dodává hotovým výrobkům více elegantnosti. U směsových přízí jsou barvy spíš tlumenější. U bavlny záleží jestli je mercerizovaná - pokud má tuto úpravu, barvy jsou hezky jasné a lesklé, pokud není barvy jsou spíš tlumenější.

PONOŽKY A PONOŽKOVÉ PŘÍZE

Dotazy z čeho plést ponožky se množí hlavně před nástupem zimy a tak mě to inspirovalo, napsat na toto téma pár informací. Ponožky se da...