BAREVNÁ KLUBÍČKA

Co jsou barevná klubíčka?

Barevná klubíčka jsou v poslední době hodně oblíbená. Můžete se s nimi setkat pod různými názvy jako Čarovná klubíčka, Klubíčka snů, Traumgarne, Colorfullmade, Cherubínky. U mě na eshopu najdete poslední 2 zmiňované značky - Colorfullmade a Cherubínky.
Nejedná se o klasická klubíčka, na která jsme zvyklí na českém trhu. Je to jedno velké klubko, které je ručně namotané z několika nitek a obsahuje v sobě několik barevných odstínů, které vytvářejí postupné barevné přechody. Obvykle 1 klubko stačí na výrobu jednoho výrobku - jen je potřeba zvolit správný návin.
Klubíčko je navinuté z různého počtu nitek a vlákno není  kroucené, nitky jsou jen společně navíjené na klubko, a proto Vám zpočátku může práce s nimi dělat problémy, ale chce to jen trochu cviku.

Co znamená počet nitek?

U těchto klubíček se kromě informace o složení, návinu a hmotnosti setkáváme ještě s jedním údajem a to je počet nitek, ze kterých se vlákno skládá. Na tento údaj nejsme na české trhu zvyklí, ale u zahraničních přízí je to celkem běžný údaj a např. na stránkách Raverly.com, je u každé příze doplněn u specifikace přízí i tento údaj. Počet nitek ukazuje, jak je příze silná a na co je vhodná (a netýká se to jen těchto barevných klubíček). Často se používá třeba u ponožkových přízí, které můžeme koupit např. 4 až 6 nitkové.
Pro lepší představu vkládám tabulku, která je dostupná na Raverly.com, kde jsou uvedené údaje o síle přízí a na co jsou vhodné.


2 nitky mají slabé vlákno jsou vhodné na jemnější vzory (dají se přirovnat ke slabým háčkovacím přízím).

3 nitky a 4 nitky jsou asi nejvíc oblíbené, odpovají středně silné přízi a mají univerzální použítí

(šátky, halenky, tuniky, šaty)

5 nitky a více už jsou silnější, vhodné na teplejší úplety.

 

Jakou velikost háčku nebo jehlic zvolit?

 

Obecně se dá říct, že z kolika nitek se klubíčko skládá, takovou velikost zvolit. Ale zároveň je potřeba vzít v úvahu individuální styl práce každé pletařky - někdo utahuje a někdo povoluje. Dále pak záleží na vzorku, který zvolíme. Má-li být vzorek vzdušnější, je lepší zvolit malinko větší velikost háčku nebo jehlic.

No a nakonec správný výběr klubíčka - jaký zvolit návin a z kolika nitek?

Nejdřív bych chtěla upozornit, že barevné přechody těchto klubíček vynikají nejvíc na šátcích a šálách nebo tunikách či šatech, které jsou dělané do kruhu.

Jednak je potřeba vzít v úvahu, že spotřeba příze u háčkovaných věcí je větší než u pletených a na spotřebu má pak vliv i zvolený vzor,  jeho hustota a to jak kdo utahujete.

 

Pro lepší představu uvedu přibližnou spotřebu u vybraných věcí:

3nitka/500g - pletený šátek, menší háčkovaný šátek, dětské šaty

3nitka/750g - velký pletený šátek, háčkovaný šátek, dámská tunika vel. 38

přibližná spotřeba na tuniku bez rukávů: 

S/M  (vel. 38 - 40) - 750 - 900m

M/L - 900 - 1100m

L/XL - 1100 - 1400m

XL/XXL - 1400  - 1600m 

šaty bez rukávů vel. 38 - cca 1000m 3nitka 

tunika vel. 40 - cca 900m 3nitka 

 

Jak prát a udržovat hotové výrobky?

Prát nejlépe v ruce v prášku, který je určený na praní jemného prádla nebo v šamponu. Je potřeba při praní zacházet s věcmi šetrně, aby se nevytahali, neždímat ve ždímačce, jen jemně v ruce a nechat uschnou rozložené na ručníku. Mokré nevěšet!!!PONOŽKY A PONOŽKOVÉ PŘÍZE

Dotazy z čeho plést ponožky se množí hlavně před nástupem zimy a tak mě to inspirovalo, napsat na toto téma pár informací. Ponožky se da...