čtvrtek 17. listopadu 2016

PONOŽKY A PONOŽKOVÉ PŘÍZE

Dotazy z čeho plést ponožky se množí hlavně před nástupem zimy a tak mě to inspirovalo, napsat na toto téma pár informací.

Ponožky se dají uplést téměř z čehokoliv – často se využívají zbytky přízí a jakýkoliv materiál, což je fajn, protože se pak využije všechno do poslední nitky. Takovéto ponožky jsou ale spíš jen na zahřátí a na domácí použití, protože pokud budete v ponožkách chodit i v botách, rychle se prodřou. Druhou nevýhodou je i to, že akryl je umělé vlákno a nohy se v něm dost potí, což také není ideální.

Řekla bych, že asi nejvíc oblíbené jsou ponožkové příze se Superwash, což je speciálně upravená vlna, které je hodně odolná, může se prát i v pračce na 40° a nežmolkuje. Složení je 75% superwash a 25% polyamid, který vlnu zpevňuje. Tyto příze se vyrábějí v různých tloušťkách a jsou označovány jako  4-fach nebo  6-fach, kde číslo znamená počet nitek, ze kterých je vlákno udělané a tudíž určují i sílu příze. Nejčastěji se tyto příze prodávají v návinu 100g a 420m a jedno klubíčko vystačí na jeden pár pletených ponožek. Pořizovací cena je různá, záleží na výrobci a také na počtu nitek. Dají se sehnat od cca 90,- za klubíčko až po 350,- Kč.

Ponožky můžete uplést také z čisté vlny, budou krásně teplé a silné, ale nevýhodou je to, že je potřeba se o tento materiál dobře starat – prát v ruce, vyvarovat se střídání teplot, protože vlna je přírodní materiál a mohla by se zničit, zplstnatět.

Další variantou je vlna merino, což je upravená střižní vlna, která je příjemná a nekouše. Ale není tak odolná jako superwash. Ponožky s merina jsou vhodné pro malé děti nebo jen na doma a na spaní, ale v botách při běžném nošení by se rychle zničili.

Na mém eshopu najde ponožkové příze Superwash od Alize a Best socks od Vlna-hep.
V kategorii Ponožkové příze je také příze Extra od Alize, což je sice jen klasický akryl, ale je hodně pevný a na ponožky také vhodný.

PONOŽKY A PONOŽKOVÉ PŘÍZE

Dotazy z čeho plést ponožky se množí hlavně před nástupem zimy a tak mě to inspirovalo, napsat na toto téma pár informací. Ponožky se da...