pátek 11. listopadu 2016

IRSKÁ KRAJKA

Irská krajka od minulosti po současnost

Irská krajka je souhrnný název pro šité, vyšívané a háčkované irské výrobky.

Vznik irské krajky se datuje od poloviny 18. století a to v době, kdy v Irsku panoval hladomor v důsledku tzv. bramborové krize, v letech 1845 a 1851. 
V těchto těžkých časech se irská háčkovaná krajka stala zdrojem přijmů pro mladé chudé irské ženy, které své výrobky prodávaly zámožným pánům, především v zahraničí.

Jednalo se o vysoce kvalifikované a jemné řemeslo. Materiálem byla nejdostupnější tkanina bavlna či len. Na výrobě se spolupodílela celá rodina a jednotlivé postupy, návody a techniky byli vysoce střeženým rodinným tajemstvím .
Tvorbě výrobků irské krajky se taktéž věnovaly jeptišky v klášterech, kde se také irská krajka vyučovala
Později začali vznikat školy irské krajky.


Tradiční irská háčkovaná krajka pracuje se třemi různými sílami nití:
  •  jemná niť pro háčkování motivů,
  •  o něco silnější nit je použita jako základní nit,
  • a ještě jemnější nitě se používají pro pozadí – tvorbu sítě, pro síťkování.
Jednotlivé motivky jsou háčkované samostatně, pomocí několika základních háčkovacích vzorků, často za pomoci základní nitě – tvoří se kroužky, listy, květy, kuličky. Tyto se připevní na střih, na vhodnou podložku (zpravidla polystyrén) a pomocí nejjemnější nitě spojuji do plátna.
Zpracovávané jsou ve vrstvách, čím vytvářejí  strukturovaný trojrozměrný výrobek.

Později v 19. století nahradila ručně háčkovanou irskou krajku daleko levnější strojová krajka. Následkem toho ručně zhotovovaná krajka upadá a v současnosti  se krajky zhotovují jen na objednávku,  nebo se ji věnují nadšenci.V „moderní“ háčkované irské krajce, kdy je výběr použitých přízí (nití) téměř neomezený, se používají, krom již zmiňované bavlny, také dražší, ušlechtilé materiály, jako přírodní viskóza a hedvábí, nebo i umělé materiály jako akryl, polyakryl, umělá viskóza, lurexová vlákna apod. Avšak je potřeba brát ohled na vhodné kombinování jednotlivých tkanin.
Pro irskou háčkovanou krajku lze v podstatě použít jakoukoliv přízi, důležité je, aby měla pravidelný zákrut, po uháčkování držela tvar, nechlupatěla a po praní se nedeformovala. Hlavní pravidlo pro kombinaci materiálů – stejné kombinovat se stejným, případně s viskózou.