úterý 7. června 2016

Z ČEHO PLÉST A HÁČKOVAT PRO DĚTI


Výběr dětských přízí je v současné době hodně široký - jak ve výběru materiálu, barev tak i složení.

 

Hodně používané jsou klasické 100% akryly, ze kterých se nejčastěji dělají různé svetříky, soupravičky, čepice nebo bačkůrky, ale tyto příze jsou vhodné pro chladnější období, protože v létě se v nich děti potí. Bohužel se stále často setkávám s tím, že starší pletařky jiné příze než  ze 100% akrylu nechtějí a bojí se vyzkoušet novější materiály a pak upletou dětem krásné šatičky nebo sukýnku, ale dětem je v nich horko.

 

Nejoblíběnější akrylové příze jsou: 

Sekerim bebe batik, Burkum bebe batik, Elian Mimi a Mimi color, Batole, Everyday bebe lux (má antipilling úpravu), Bella baby, Flower baby - efektní příze s kytičkami. Elit baby a Elit baby muare - antipilling akryl.

Ještě bych zmínila přízi Everyday - není to přímo dětskáíze, ale je hodně příjemná, má antipilling úpravu a oproti některým přízím, které jsou určené pro děti je příjemnější a proto ji ráda doporučuji.

 

Na léto jsou vhodnějí bavlněnéíze - jak na čepičky, svetříky, šatičky.

 

Pro novorozeňata doporučuji přízi Bella a Bella batik - tato příze je oproti klasickým bavlnám jako Camilla a Camila natural jemnější a příjemnější, není tak tvrdá, což je dobré hlavně pro děti, které zatím jen leží. Ideální na čepičky i svetříky.

 

Na období jaro a podzim jsou vhodné směsovéíze - nejčastěji směs bavlny a akrylu - příze Jeans VH, Jeans color, Jeans, Cotton gold, Cotton gold tweed. Jemnější jsou Cotton baby soft a Perlina.

Velice příjemná je i Bianca baby lux, která obsahuje dětskou vlnu - příze se jeví na první pohled jako akrylová,  je slabší,  hodně jemná a díky podílu vlny má dobré hřejivé účinky.

Dále pak Baby wool batik což je směsová příze s vlnou a bambusem.  


Novinkou je Diva baby - mikroakryl v dětských pastelových barvách, ale určitě se dá použít i Diva nebo Diva batik.

 

Hodně se občas řeší to, aby příze měli certifikaci na to, že může být pro děti - bohužel toto označení moc přízí nemá a je to hlavně z toho důvodu, že pořízení cerfikátu je pro výrobce dost nákladné a raději si ho nepořídí. Samozřejmě u novorozeňat je potřeba brát ohled na to, že můžou mít citlivou kůži. Z vlastní zkušenosti, ale vím, že se miminkům nedávají svetříky přímo na tělo - vždy mají nějaké body nebo bavlněné tričko a teprve na to svetřík a příze přijde do kontaktu s kůží maximálně na rukou. Takže bych  výběr přízi pro miminka moc nedramatizovala, spíš bych se zaměřila na výběr vhodnéíze vzhledem k ročnímu období, aby se děti zbytečně nepotili. Já jsem vyrůstala v době, kdy nic jiného než akryl a kousavéíze nebyli a jako děti jsme ho měli na hlavě i v létě, naštěstí je tato doba pryč a já se občas snažím v obchodě doporučit babičce, která chce dělat v pro vnoučka čepici z akrylu na léto, aby si vzala něco lehčího.

Žádné komentáře:

Okomentovat

PONOŽKY A PONOŽKOVÉ PŘÍZE

Dotazy z čeho plést ponožky se množí hlavně před nástupem zimy a tak mě to inspirovalo, napsat na toto téma pár informací. Ponožky se da...