úterý 28. června 2016

DOPORUČENÍ VHODNÉ PŘÍZE

Příze každý nakupuje jinak - někdo koupí přízi, protože se mu líbí a nepřemýšlí, co z ní bude nebo když ji uvidí hned dostane inspiraci.  A někdo chce něco plést nebo háčkovat a hledá vhodný materiál.


Pokud máte vybraný nějaký projekt, u kterého je konkrétní návod se spotřebou, máte napůl vyhráno - buď můžete použít  přízi uvedenou v návodu nebo se při výběru můžete řídit složením a návinem uvedené příze. Chtěla bych však podotknout, že orientovat se přesně jen návinem, taky není nejlepší, protože příze se stejným návinem nemusejí být úplně stejně silné, což je způsobeno jejich  zpracováním. 


Občas mi přijde dotaz "Chci si udělat svetr, poraďte mi z čeho a jaká bude spotřeba?".  Na tuto otázku se takto špatně odpovídá, protože potřeba si ujasnit několik důležitých věcí:


    - Budete plést nebo háčkovat? U háčkování je spotřeba obecně větší a pak záleží i na konkrétním vzorku, protože pokud zvolíte vzorek, u kterého se dělají různé pecičky nebo se hodně nahazuje, bude spotřeba větší než u vzorku složeného z dlouhých a krátkých sloupků


    - Má být příze jednobarevná, batiková, s lesklým vláknem, s flitry …?

    - Jakou máte velikost?

    - Pokud chcete dělat svert - má být letní, zimní, kabátek a jak dlouhý

    - Pokud chcete dělat šaty - k jaké příležitosti, slabší, silnější, jste háčkařka a můžou být ze slabé háčkovací příze?

 

Pokud si ujasníme základní požadavky a představu pak už není problém i na dálku přes počítač vybrat vhodnou přízi.


Žádné komentáře:

Okomentovat

PONOŽKY A PONOŽKOVÉ PŘÍZE

Dotazy z čeho plést ponožky se množí hlavně před nástupem zimy a tak mě to inspirovalo, napsat na toto téma pár informací. Ponožky se da...