úterý 7. června 2016

VÝBĚR VHODNÉ PŘÍZE

Vzhledem k tomu, že na internetu je dostupné velké množství zahraničních návodů na háčkování a pletení, stává se, že zákaznice hledají vhodnou přízi na daný model, protože uvedená příze nemusí být na našem trhu dostupná. Nebo pokud máte starší časopisy, kde jsou uvedené příze, které se už nevyrábějí nebo hledáte levnější alternativu použité příze.

 

Hlavním parametrem pro hledání příze je návin, hmotnost, materiál a síla doporučeného háčku nebo jehlic - jsou to orientační údaje, ale z vlastní zkušenosti musím upozornit, že se tím nemůže strikně řídit, protože příze o stejném návinu a hmotnosti nemusí být stejně silné - rozdíly vznikají při výrobě a záleží na tom, jak je vlákno hodně kroucené, což ovlivní jeho sílu.

 

Na etiketách bývá obvykle uvedená velikost zkušebního vzorku (počet řad 10x10cm), ale i toto může být ovlivněno tím, jak kdo utahuje a povoluje a pak je potřeba vyzkoušet jinou sílu jehlic nebo háčku. Já osobně víc utahuju, takže si automaticky beru větší jehlice. Musím se přiznat, že zkušební vzorky moc nedělám, občas si ho udělám, ale spíš proto, abych věděla jak bude vypadat pletenina a vybraný vzorek.

Někteří výrobci uvádějí na etiketách tzv. skupiny přízí - příze jsou rozdělné podle síly a pomocí uvedené skupiny je můžete jednodušeji nahradit. Je to symbol klubíčka na etiketě s číslem 0 - 7, kde 0 je nejslabší a 7 nejsilnější. Přikládám odkaz na stránky Yarnstandards.com, kde je přehledná tabulka (bohužel v angličtině), ve které jsou kategorie přízí, doporučené velikosti háčků a jehlic a použití přízí.

http://www.craftyarncouncil.com/weight.html

 

U zahraničních návodů nebo popisů přízí se také můžete setkat s rozdělením přízí podle počtu nitek, ze kterého se vlákno skládá. My na tento údaj moc nejsme zvyklí, ale je to docela dobrá pomůcka, protože pak je jednodušeji poznáte jak je příze silná a co z ní dělat. Přikládám tabulku, která je ke stažení na www.raverly.com, která může pomoci při orientaci v síle. Na uvedených stránkách je totiž u většiny přízí uvedený i údaj o počtu nitek (2ply, 3ply, ...) 

 

 


Žádné komentáře:

Okomentovat

PONOŽKY A PONOŽKOVÉ PŘÍZE

Dotazy z čeho plést ponožky se množí hlavně před nástupem zimy a tak mě to inspirovalo, napsat na toto téma pár informací. Ponožky se da...