čtvrtek 26. května 2016

Z ČEHO DĚLAT DEKU?Háčkované a pletené deky jsou v poslední době hodně oblíbené, obzvlášť pro děti do kočárků a do postýlek nebo jako podložky na hraní.

 

Než se pustíte do deky je nutné vědět na jaké období a k jakému účelu by měla sloužit.

Na zimní deky a fusaky je nejvíc oblíbená Doplhin baby - to je huňatá žinylková příze, která kromě toho, že je příjemná i zahřeje. Občas se setkávám s dotazy na údržbu a praní a jestli tzv. nepelichá. Cokoliv z této příze je možné prát v pračce na program Vlna v pracím gelu určeném na vlnu a po vyprání nechat uschnout rozložené, rozhodně nevěšet. Pokud budete mít správně ukončené a za zadělané nitě, nebude ani pelichat.

Slabší podobná příze je Softy od Alize -  oproti Doplhin baby má jinak dělané vlákno a po uháčkování jsou z ní pěkné a příjemné věci.

Novinkou na českém trhu je příze Suede od Yarn art, která se silou podobá spíše Softy a vláknem Dolphin baby.

Dá se použít Happy od Yarn art, což je chlupatka s lesklou nitkou.

 

Asi druhé nejoblíbenější příze na deky jsou příze Gina, Jeans VH, Cotton gold, Cotton gold tweed. Jsou to směsové příze bavlna a akryl a dají se z nich dělat jak deky, tak podložky na hraní. Výhodou je široká barevná škála a možnost všechny příze kombinovat, tento materiál se dobře udržuje a při háčkování pěkně přibývá.

Ze směsových přízí nechci zapomenout na Cotton baby soft a Perlinu - oproti Gina a Jeans jsou jemnější a pro menší děti ideální.

 

Příze Everyday je klasický akryl s antipilling úpravou, takže nežmolkuje a na deky a polštářky je tudíž ideální - deky i polštářky jsou víc namáhané a antipilling úprava  jim zaručí delší živost a pěkný vzhled.

 

Na letní období, kdy je teplo, ale je potřeba děti třeba jen ochránit před slunečními paprsky jsou vhodné příze Bella nebo Bamboo.

Bella je 100% bavlna, které je jemná a příjemná, Bamboo 100% bambus. Z obou přízí budou deky slabé, tyto materiály jsou do letního počasí ideální, protože mají chladivé účinky.

 

Oblíbené jsou deky dělané ze čtverců - na ty se používají nejčastěji 100% bavlny (Camilla, Camilla natural), které mají širokou barevnou škálu a dají se hezky kombinovat. Nebo je možné využít zbytky, které máte doma. Nicméně deka ze 100% bavlny je spíš hrubší, já osobně bych z ní  nedělala deku na přikrytí, spíš podložku na hraní nebo přehoz na křeslo nebo gauč.

 

Hodně efektní jsou příze Flower, Flower baby nebo Ponponella - první dvě jmenované jsou k kytičkami (resp. nopky, které v pletenině připomínají kytičky) a Ponponella je s bambulkami. 

 

Novinkou jsou Elit baby a Elit baby muare,  - příjemný antipilling akryl v dětských barvách. Baby best s bambusem.

 

Ještě bych nerada zapomněla na Elian Nicky - příjemný mikroakryl, ze kterého deky vypadají také krásně.

 

Toto jsou nejvíc používané příze, nicméně fantazii se meze nekladou. Vzhledem k tomu, že existuje řada způsobů a vzorů, jak plést nebo háčkovat deku, mohou se použít určitě i batikované příze, které udělají efekt sami o sobě.

 

Žádné komentáře:

Okomentovat

PONOŽKY A PONOŽKOVÉ PŘÍZE

Dotazy z čeho plést ponožky se množí hlavně před nástupem zimy a tak mě to inspirovalo, napsat na toto téma pár informací. Ponožky se da...