sobota 21. května 2016

LETNÍ ŠATY


Blíží se léto a řada z Vás už zjistila, že nemá co na sebe,  a že je potřeba obohatit šatník novými letními šaty. A teď už jen vybrat vhodný materiál. Možností je hodně, záleží jaký upřednostňujete materiál, a to jak druh materiálu,  tak jeho sílu.

Velice oblíbená je příze Diva od Alize - v jednobarevné variantě, ale i ve variantě Diva batik nebo Diva missisipi (rozdíl v melírování u těchto přízí je v tom, že Diva missisipi má kratší přechody a spíš řádkuje - tento rozdíl je vidět hlavně u pletení, při háčkování záleží na vzoru, který zvolíte). Diva je mikroakryl - je to příze s leskem, který ji dodává na eleganci. Z této příze můžete plést i háčkovat a využijete ji celoročně - jarní a podzimní čepice, šátky, šály, lehčí svetříky, halenky nebo šaty. Veliké plus má Diva v tom, že pěkně drží tvar a nevytahuje se.
Pokud ji zvolíte na šaty, určitě je unosíte od jara do podzimu, pouze je budete muset odložit v době tropických veder, v těchto dnech by Vám v nich nebylo příjemně.

Slabší variantou Divy v mikroakrylu je příze Forever v jednobarevném provedení nebo Forever simli s lesklým vláknem. Ještě se dají sehnat Forever melange nebo batik, ale výrobce už je přestal vyrábět, takže je koupíte už jen tam, kde mají skladové zásoby. Příze Forever je slabší háčkovací příze a lze ji využít stejně jako Divu.

Do letního počasí je ideální bavlna - je to přírodní materiál, který bude chladit. Dají se použít jak klasické bavlny typu Camilla od Vlna-hep, Camila natural (nebo další jako Nela, Camila MT, Catania) , tak Bella nebo Bella batik od Alize.
Pro háčkařky jsou vhodné příze Miss, Miss batik, Maxi, Moonlight, Lily, Violet - ale pozor jsou to slabé háčkovací příze a určitě nejsou vhodné pro netrpělivé háčkařky, protože práce s nimi je piplačka. Nicméně výsledek stojí za to.

Zlatá střední cesta je příze Duet - je to směs bavlny a bambusu, je příjemná lehká, drží tvar a co se síly týče, tak je slabší než Diva a silnější než Forever.

Z letních přízí bych ještě zmínila bambusové příze - Bamboo fine - 100% bambus, De lux bamboo - směsová příze bambus a bavlna. Bambusové příze mají tendenci povolovat, proto je s tím potřeba počítat - neplést příliš volně a případně vzít menší jehlice nebo háček. Osobně Bamboo na šaty nedoporučuji, právě kvůli tomu, že povoluje - tuto přízi bych volila spíš jen na letní halenky a svetříky. Šaty jsou těžší, mohli by povolit a celkově jsou namáhanější, protože si v nich sedáte a to je další možnost jak je vytahat.
De lux Bamboo díky bavlně drží lépe a nevytahuje se. 

A nemůžu zapomenout na barevná klubíčka - směs bavlny a akrylu, hezky drží a jsou lehké a vzdušné. 


Žádné komentáře:

Okomentovat

PONOŽKY A PONOŽKOVÉ PŘÍZE

Dotazy z čeho plést ponožky se množí hlavně před nástupem zimy a tak mě to inspirovalo, napsat na toto téma pár informací. Ponožky se da...